برای پاسخ دقیق به این سوال که ذهن بسیاری از مشتریان را به خود معطوف کرده میبایست به چند نکته اشاره کنیم .

صرف ایرانی بودن و یا خارجی بودن یک دستگاه شرط خوب بودن و یا بد بودن یک دستگاه صنعتی نیست . انتخاب داخلی و خارجی بودن یک دستگاه صنعتی معمولا به تاریخچه و فرهنگ آن دستگاه باز میگردد .  برای مثال شاید بدانید که در ماشین آلات تراش و فرز ، ماشین آلات ساخت ماشین سازی تبریز از بهترینهای خاورمیانه بوده و حرف اول را در دقت ، قدرت و کیفیت میزنند . در مورد ماشین آلات مدرن ساخت درب و پنجره UPVC  و آلومینیوم نیز از انجا که این صنعت از کشورهایی همانند آلمان و اتریش و بعدها از ترکیه وارد ایران شد، باعث بروز فرهنگ جذب سرمایه گذاران به سمت محصولات ان کشورها میشد . ماشین آلاتی از کشورهای آلمان ، اتریش ، ایتالیا ، انگلستان و ترکیه ، که به مرور به علت تحمیل هزینه های بسیار بالا از جانب محصولات اروپایی و عدم برقراری رابطه معقول با شرایط اقتصادی سرمایه گذاران داخلی ، این محصولات و ماشین آلات جای خود را به محصولات ترک داده و در بازار ایران بسیار کمرنگ شدند و تا مدتها ماشین آلات ترک در بازار داخلی بدون رقیب مانده و ذهنیت و فرهنگ مصرفی را به سمتی سوق دادند که مشتری حس میکرد تنها ماشین آلات مطمئن جهت خرید ، محصولات ترک میباشند. در حالیکه تامین ماشین آلات از مرجع و تولید کننده داخلی مزایای بیشماری را برای مشتری رقم خواهد زد . به سوالات ذیل دقت کنید :

  1. گارانتی دستگاه ایرانی معتبر است یا دستگاه وارداتی؟ بطور صد در صد گارانتی ایرانی بهتر است ، چراکه مشتری به تولید کننده دسترسی مستقیم دارد ولی وارد کننده دستگاه ممکن است پس از مدتی و به هر دلیلی در دسترس نباشد و تامین قطعات با مشکل مواحه گردد.
  2. تامین قطعات در کدام دستگاه سریعتر انجام میشود؟ بطور قطع در دستگاه ایرانی ، چراکه تولید کننده داخلی از تمامی قطعات جهت تولید خود در هر لحظه در حال تامین بوده و همیشه موجودی خواهد داشت .
  3. گارانتی کدامیک با صرفه تر است ؟ بطور قطع دستگاه ایرانی چراکه وارد کننده برای تامین حتی ساده ترین قطعات نیاز به تامین منابع ارزی و ثبت سفارش دارد در حالیکه تولید کننده ایرانی تحت فشار بسیار کمتری برای تامین است .
  4. تکنولوژی کدامیک بالاتر است ؟ هیچ تفاوتی در تکنولوژی تولید وجود ندارد . در حقیقت مشتری به علت عدم دسترسی به کارگاههای تولید ماشین آلات در کشور ترکیه ، تصورشان تولید همه این دستگاهها در کارخانجات عظیم و مدرن است ، حال آنکه اکثر این دستگاهها با نامهای مشهور در کارگاهها کوچک و متوسط با تکنولوژی بسیار معمول تولید میشوند .
  5. خدمات فنی در کدامیک بهتر انجام می شود ؟ با توجه به سابقه تاریخی ایجاد شده در مورد ماشین آلات خارجی علی الخصوص ترک ، خدمات دهی به این ماشین آلات همراه با اجرای تئاترهای ویژه از سوی فروشندگان و طلب هزینه های بالا از سوی شرکت ها می باشد و در این موردنیز تولید کنندگان ایرانی رتبه بهتری به خود اختصاص میدهند.

*** نکته بسیار مهم : هرکسی که در داخل کشور اقدام به تولید دستگاه ، با هر کیفیتی نمود ، تولید کننده محسوب نمیشود .

دانلود مقاله راهنمای جامع خرید ماشین آلات درب و پنجره Upvc و آلومینیوم